Zaproszenie na promocję (o)powieści autobiograficznej Franka Meislera „Zaułkami pamięci. Gdańsk – Londyn – Jaffa”

Książka ukazała się nakładem Instytutu Kaszubskiego w serii Stegnami pomorskiego pogranicza.

Frank Meisler − urodzony w Wolnym Mieście Gdańsku (1925) rzeźbiarz i architekt. Uratowany z Holocaustu w ramach akcji „kindertransportów”, opuścił miasto rodzinne w przededniu wybuchu II Wojny Światowej. Żołnierz Polskich Sił Zbrojnych w Wielkiej Brytanii. Po wojnie studiował architekturę w Manchester. W roku 1956 wyemigrował do Izraela. Autor pomników poświęconych „kindertransportom” w Londynie, Berlinie, Gdańsku (przed budynkiem Dworca Głównego PKP) i Hoek van Holland. Zaangażowany w rewitalizację Starej Jaffy w latach 60. Tu mieści się jego warsztat, a rzeźby znajdują się m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Rosji, Ukrainie. Honorowy Ambasador Miasta Gdańska w Izraelu.

W serii wydawniczej  Stegnami pomorskiego pogranicza publikowane są teksty autobiograficzne o doświadczaniu Pomorza. Przybliżają one z różnych perspektyw region intensywnego przenikania się kultur. Ukazują polsko-niemiecko-kaszubsko-żydowski splot kulturowy obszaru naznaczonego zarówno koegzystencją, jak i rywalizacją i konfliktem. Przestrzeń ukształtowaną poprzez kolejne fale migracji, której elementem kontynuacji są m.in. Kaszubi.

Data publikacji: niedziela, 25. Styczeń 2015 - 13:36; osoba wprowadzająca: Helena Walczak Ostatnia zmiana: niedziela, 25. Styczeń 2015 - 13:57; osoba wprowadzająca: Helena Walczak