Wykład mistrzowski prof. dr. hab. Rolfa Fiegutha

polonista i komparatysta,

tłumacz na język niemiecki Vade-mecum Kamila Cypriana Norwida

oraz Transatlantyku i Ślubu Witolda Gombrowicza

wygłosi otwarty wykład mistrzowski  zatytułowany

Twórczy dialog Norwida z Krasińskim – albo pożegnanie z romantyzmem.

Wykład odbędzie się na Wydziale Filologicznym w auli 1.43 o godz. 13.15.

Od  października do końca grudnia na Wydziale Filologicznym gościć będzie znakomity polonista, slawista i komparatysta, prof. dr hab. Rolf Fieguth, który został laureatem konkursu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej o Polskie Honorowe Stypendium im. Aleksandra von Humboldta w edycji 2013 roku. Regulamin konkursowy mówi, że „stypendia te przyznawane są wybitnym uczonym niemieckim o najwyższych kwalifikacjach i znaczącym wkładzie w naukę światową, w uznaniu ich dotychczasowych osiągnięć badawczych oraz aby umożliwić im prowadzenie badań naukowych w wybranym ośrodku w Polsce”. Program pobytu Profesora Fiegutha obejmuje pracę nad książką o poezji Kniaźnina, studia nad twórczością Norwida oraz rozmaite formy współpracy dydaktycznej i naukowej z kilkoma instytutami naszego wydziału.

Profesor Rolf Fieguth, naukowo związany kolejno z Berlinem, Konstancą i, przede wszystkim,  Fryburgiem szwajcarskim, badacz literatury polskiej od Kochanowskiego po Miłosza,  znany jest w Polsce zwłaszcza jako uczestnik wielu ważnych polonistycznych i komparatystycznych konferencji, jako tłumacz na niemiecki Vade-mecum Norwida i Transatlantyku Gombrowicza a także prac polskich teoretyków literatury, oraz jako autor opublikowanych po polsku książek: Poezja w fazie krytycznej i inne studia z literatury polskiej (2001), Rozpierzchłe gałązki. Cykliczne i skojarzeniowe formy kompozycyjne w twórczości Adama Mickiewicza (2002), Gombrowicz z niemiecką gębą i inne studia komparatystyczne (2011). Właśnie ukazała się po polsku najnowsza książka Rolfa Fiegutha: Zaproszenie do Quidama. Portret poematu Cypriana Norwida (Kraków 2014).

Data publikacji: czwartek, 2. Październik 2014 - 10:30; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: poniedziałek, 27. Październik 2014 - 11:39; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka