Konferencja Naukowa Religijność Czesława Miłosza

Międzynarodowa Interdyscyplinarna Konferencja Naukowa zatytułowana "Religijność Czesława Miłosza" odbyła się w dniach 23-24 października 2014 r. na Wydziale Filologicznym UG. Poruszono wiele interesujących kwestii dotyczących niejednoznacznej "kondycji religijnej" poety, rozdarcia między wiarą a niewiarą, a także, o czym sam pisał, słownej nieadekwatności tych określeń- wiary i niewiary - w odniesieniu do poruszanej całej twórczości, a w szczególności w traktatach poetyckich materii. Konferencję zainaugurował referat prof. dr hab Stefana Chwina o darwinizmie Miłosza i Szymborskiej. Mówiono także o stosunku Miłosza do różnych aspektów i figur chrześcijaństwa oraz judaizmu, o jego herezjach i epifaniach, a także o wpływach, które w kwestiach dotyczących religijności i mistycyzmu wywarli nań m.in. filozof i trapista Thomas Merton oraz francuski poeta i daleki krewny - Oskar Miłosz. O tej drugiej relacji niezwykle interesujący referat pod nazwą Medytacje kabalisty wygłosiła dr hab. Joanna Dembińska-Pawelec z Uniwersytetu Śląskiego. Jedną z jasno świecących gwiazd wśród mówców był dr Andrzej Franaszek autor imponującej Biografii Czesława Miłosza, który przedstwił tekst zatytułowany Anioły Czesława Miłosza i Tadeusza Różewicza. Organizatorem dwudniowej gęstej od znaczeń i kontekstów konferencji była Katedra Historii Literatury w Instytucie Filologii Polskiej.

Tekst i zdjęcia Anna Malcer-Zakrzacka

• Komitet organizacyjny: prof. UG dr hab. Zbigniew Kaźmierczyk, prof. UG dr hab. Elżbieta Mikiciuk, mgr Anna Radzewicz-Bork, mgr Maria Szoska
  • Program.
  • Galeria zdjęć z konferencji.

Data publikacji: wtorek, 10. Czerwiec 2014 - 10:30; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka Ostatnia zmiana: wtorek, 29. Listopad 2022 - 13:26; osoba wprowadzająca: Anna Malcer-Zakrzacka